Warsztaty podsumowujące projekt „Ocalmy od zapomnienia”

Home » Aktualnosci » Warsztaty podsumowujące projekt „Ocalmy od zapomnienia”
mazowsze
Projekt „Ocalmy od zapomnienia”,
realizowany w ramach zadania publicznego
Zarządu Województwa Mazowieckiego
pt. „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury
i dziedzictwa narodowego”
zadanie 6 „To także nasze dziedzictwo”.

To już ostatni i bardzo etap realizacji naszego projektu. Warsztaty prowadziła Pani etnograf dr Irena Borowy z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Spotkanie rozpoczęliśmy podsumowaniem zrealizowanych dwu poprzednich warsztatów: garncarskiego i kulinarnego.

Z opinii uczestników wynikało, że warsztaty były bardzo potrzebne i uświadomiły, że oferta edukacyjna jest bardzo ważna w świadczeniu usług agroturystycznych. Dzięki edukacji i organizacji praktycznych warsztatów można przekazać wiedzę o lokalnym dziedzictwie kulturowym oraz zająć gości czymś pożytecznym, czymś co sprawi im przyjemność i pozostawi niesamowite przeżycia, tak jak przeżył to każdy z nas, uczestniczących w warsztatach.

Wprowadzenie do oferty edukacji pozwala na zapewnienie spędzania czasu aktywnie i wydłużenie sezonu turystycznego, a także stanowi atrakcyjną formę zagospodarowania czasu na niepogodę, co jest niezmiernie ważne, gdy nie ma słońca lub pada deszcz, albo brakuje śniegu.
Warsztaty można organizować całym rokiem, a co najważniejsze na pewno są chętni do uczestniczenia w nich.

Warsztaty uświadomiły nam jak bardzo ważna w ofercie agroturystycznej jest rola dziedzictwa kulturowego i że warto je wykorzystać do zagospodarowania czasu wolnego gości przebywających na wypoczynku.
Ostatni etap realizacji projektu dotyczył pozyskania wiedzy przez beneficjentów projektu z zakresu dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi. Pani Borowy w sposób bardzo interesujący, wykorzystując prezentację multimedialną i filmy, zaprezentowała różne formy tego dziedzictwa, obyczajów i tradycji kultywowanych w różnych formach. Większa część spotkania dotyczyła wypracowywania pomysłów na wspólne produkty turystyczne. Każdy z uczestników omawiał własną ofertę turystyczna, możliwości rozwoju w wykorzystaniu edukacji z zakresu kultywowania dziedzictwa kulturowego.

Na pierwszym miejscu w pomysłach pojawiła się turystyka kulinarna, turystyka blisko natury, poznaj Mazowsze rowerem, kajakiem czy konno. Zarysowała się już pewna specyfikacja ofert.
Ten projekt to pierwszy krok w budowie ciekawej oferty turystyki wiejskiej na Mazowszu i tworzenia produktów turystycznych opartych o lokalne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz tradycyjne gospodarstwa rolne. Ponadto, projekt pozwolił na integrację uczestników, poznaliśmy lepiej siebie nawzajem, jesteśmy chętni do dalszej współpracy i mamy wiele pomysłów na nowe projekty.

Warsztat podsumowujący projekt „Ocalmy od zapomnienia”, finansowany ze środków w ramach zadań publicznych województwa Mazowieckiego w 2016r.
w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” zadanie 6 „To także nasze dziedzictwo”.

Lokalizacja: Gospodarstwo agroturystyczne Alicja Królasik, Konstantów 4, 05-870 Błonie
Termin: 17.11.2016r.

fot

gospodarstwo-agroturystyczne-konstantow-konstantow-480974

gospodarstwo-agroturystyczne-konstantow-konstantow-480981

KONSTANTOW 1

KONSTANTOW 2

Comments are closed.